Preview only show first 10 pages with watermark. For full document please download

Co Wyrośnie Z Tego Nasionka

   EMBED


Share

Transcript

"CO WYROŚNIE Z TEGO NASIONKA?" - SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4,5,6 - LETNICH TEMAT TYGODNIA: Wiosna w ogrodzie TEMAT DNIA: Od nasionka do roślinki TEMAT ZAJĘĆ: Co wyrośnie z tego nasionka? - słuchanie opowiadania L. Łącz "Malwa" połączone z oglądaniem nasion warzyw i kwiatów ogrodowych. Wysiew nasion. CELE OGÓLNE:  Poszerzenie wiedzy przyrodniczej o nazwy kwiatów popularnych w przydomowych ogródkach naszego regionu.  Zwrócenie uwagi na różnorodność nasion.  Poznanie malwy - kwiatu ozdobnego.  Rozwijanie umiejętności wypowiadania się.  Doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego.  Utrwalenie wiadomości o rozwoju rośliny. CELE SZCZEGÓŁOWE:  Czynnie uczestniczy w zabawach ruchowych przy muzyce.  Ogląda z uwagą nasiona i rośliny.  Potrafi posługiwać się lupą.  Wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie w związku z nadejściem wiosny.  Rozpoznaje i nazywa wybrane warzywa oraz kwiaty ogrodowe (dynia, słonecznik, rzodkiewka, marchewka, fasola, kukurydza, malwa, aksamitka, maciejka).  Wie, jak przebiega rozwój rośliny i co jest potrzebne do jej rozwoju.  Czyta globalnie nazwy roślin (5,6-latki).  Czyta proste wyrazy (5,6-latki)  Dokonuje analizy sylabowej i głoskowej wyrazów (5,6-latki)  Przestrzega zasad i reguł obowiązujących w grupie - słucha wypowiedzi innych, cierpliwie czeka na swoją kolej podczas dyskusji.  Doskonali umiejętność posługiwania się kredką. METODY: - słowna - list od Pani Wiosny, rozmowa, objaśnienie, zagadki, - poglądowa - pokaz, ilustracje, oglądanie nasion i roślin, - praktycznego działania - zadania w kartach pracy(5,6-latki), wysiewanie nasion, segregowanie nasion (4-latki), - metoda ruchowej ekspresji twórczej Carla Orffa - zabawa przy muzyce FORMY PRACY: - zbiorowa, grupowa i indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Płyta z muzyką i piosenką "Wiosna i pan ogrodnik", list w kopercie, nasiona , ilustracje, karki z wyrazami, karty pracy, pojemniki do segregowania nasion, doniczka z sadzonką malwy, zagadki, obrazki z kwiatkami i warzywami dla każdego dziecka, doniczki z ziemią do wysiewu kwiatów, nożyczki, klej, kartki, załącznik - zdjęcie (http://www.futuregardens.pl/), karta pracy - Wyprawka środowisko- str. 24 "Przygoda z uśmiechem" WSiP. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Sformułowanie celów zajęć w sposób zrozumiały dla dzieci : - Poznacie różne rodzaje nasion oraz rośliny które z nich wyrosną . - Dowiecie się jak wygląda malwa - kwiat ogrodowy. - Wysiejemy nasiona malwy. 2. Wprowadzenie do tematu - Rozmowa na temat wiosny w ogródku- praca z obrazkiem. Przypomnienie wiadomości. Wysłuchanie zagadki o nasionkach. 3. Wprowadzenie elementu zaciekawienia - pokazanie listu od Pani Wiosny, w którym zachęca do wysłuchania opowiadania pt.: "Malwa". Rozmowa na temat opowiadania, wyjaśnienie niezrozumiałych zwrotów. Pokazanie dzieciom ilustracji przedstawiających malwy oraz malwę w doniczce. Opis malwy - kolor, wysokość, kształt liści i kwiatów. 4. "Kosz niespodzianka" - Zaciekawienie dzieci zawartością koszyka. Oglądanie przyniesionych nasion. Nazywanie roślin, które wyrosną z tych nasion. Dopasowywanie wyrazów -nazw roślin do ilustracji (5,6-latki). 5. Zajęcia przy stolikach - oglądanie nasion prze lupę. Dzieci młodsze - segregowanie nasion dyni, fasoli i kukurydzy, 5, 6-latki - wykonanie zadania w kartach pracy "Historia malwy". Opowiadanie historyjki obrazkowej. 6. Zabawa ruchowa z instrumentacją do piosenki "Wiosna i pan ogrodnik". Dzieci podzielone na dwie grupy - warzywa i kwiaty. Jedna grupa śpiewa i wyklaskuje rytm I zwrotki, druga uderza dłońmi o kolana. Podczas refrenu wszystkie dzieci tańczą. Na słowa "Jak pracować to - ambitnie"- wszystkie dzieci wracają na swoje miejsce na grządce. 7. Działania dzieci - wysiewanie nasion malwy do doniczek. Przypomnienie wiadomości dotyczących rozwoju i pielęgnacji roślin. 8. Podsumowanie wiadomości - zabawa dydaktyczna z piłką "Dokończ zdanie". Dziecko do którego potoczyła się piłka musi dokończyć zdanie rozpoczęte przez nauczyciela "Nasiona mogą być ..." Opracowała: Agata Strączkowska