Preview only show first 10 pages with watermark. For full document please download

Gry Dydaktyczne W Nauczaniu Ekologii W Klasach I

   EMBED


Share

Transcript

Gry dydaktyczne w nauczaniu ekologii w klasach I-III Scenariusz zajęć zintegrowanych dla kasy II z wykorzystaniem multimedialnej gry dydaktycznej Krąg tematyczny: Nasza planeta Ziemia. Temat dnia: Ziemia – naszym wspólnym domem. Cele operacyjne: Uczeń:  rozumie konieczność dbania o czystość naszej planety;  dostrzega piękno przyrody;  potrafi wymienić źródła zanieczyszczenia Ziemi;  potrafi uruchomić grę multimedialną przy pomocy nauczyciela;  odczytuje znaki na mapie;  pisze poprawnie tekst w edytorze tekstu; Metody nauczania:  podające: pogadanka, wyjaśnienie;  praktyczne: ćwiczenia, metoda przewodniego tekstu;  problemowe: aktywizujące (burza mózgów, gry dydaktyczne, drama); Formy organizacyjne: - nauczania zbiorowe jednolite; - nauczanie indywidualne jednolite; Środki dydaktyczne: treść listu, gra multimedialna, komputer, karty pracy, tekst piosenki, magnetofon. Przebieg zajęć: CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Nauczyciel toczy przed sobą wielką kulę przedstawiającą Ziemię. - Czy potraficie odpowiedzieć, co to jest? 2.Nauczyciel zadaje uczniom pytania: - Kto zamieszkuje planetę – Ziemię? - Czym jest dla nas Ziemia? 2 - Co niszczy naszą planetę? Nauczyciel odczytuje list, który otrzymały dzieci od Tomka, Magdy i psa Gapy. Analiza treści listu. Nasi zieloni detektywi przynieśli wiadomość, że na wyspie Ekolandii, zły czarownik Śmieciownik uwięził słońce, zaś wyspę zamienił w szarą, brudną i smutną Śmieciolandię. Słońce czeka na ocalenia a Ekolandia na czystą ziemię, wodę i powietrze. 3.Podanie celu zajęcia: Na dzisiejszych zajęciach postaramy się pomóc przyjaciołom w uratowaniu zanieczyszczonej wyspy - Ekolandii. 4.Pomysły dzieci dotyczące ratowania Ekolandii – burza mózgów. CZĘŚĆ GŁÓWNA Uruchomienie pod kierunkiem nauczyciela gry multimedialnej „Chce, aby na moim niebie było słońce”. Zapoznanie z zagrożeniami środowiska. Przechodzenie kolejnych etapów gry z jednoczesnym uzdrawianiem Ekolandii. Dokonanie segregacji śmieci (szkło, papier, plastik). Oczyszczenie rzeki i powietrza. Zasadzenie roślinek. Pokolorowanie obrazków i uratowanie słońca. Uczniowie wymieniają zagrożenia Ekolandii. Poznają treścią i melodię piosenki pt.: „Chcę, aby na moim niebie było słońce” Wykorzystanie zdobytej wiedzy do wykonania zadania. O co prosi Ziemia dzieci i dorosłych? Karta pracy ucznia Dopisz brakujące wyrazy.( zielonym kolorem czcionki) Nauczyciel prosi o przepisanie prośby Ziemi, którą szczególnie uczeń weźmie sobie do serca. 3 Nie zabijajcie .......................................! Budujcie oczyszczalnie ..............................! Nie wycinajcie ................! Segregujcie ..............................! Zgniatajcie kartony i ......................... ! PRZYPOMNIENIE WIADOMOŚCI O KLAWIATURZE (czas trwania 5 minut) Zabawa przy piosence pt. „Śmieciu precz”- drama. CZĘŚĆ KOŃCOWA Podsumowanie wiadomości. Uzupełnienie karty pracy. 1.Wypisz wyrazy: człowiek, przyroda w odpowiedniej formie powinien szanować otaczającą . daje wszystko, co jest mu potrzebne do życia. 2.Przeczytaj zdania i napisz kto to „mówi”. rzeka, drzewo, sarna, ryba, ptak, ziemia  Spaliny samochodu nie mogę oddychać. zatruły mi liście,  Ktoś umył samochód i zatruł mnie środka- 4 mi chemicznymi.  Ludzie ścięli drzewo na którym było moje gniazdo.  Z fabryki wypuszczono do mnie ścieki. 3.Uzupełnij zdania. Nasza to nasz wspólny 4.Co wrzucasz do tych pojemników? Podpisz odpowiednie pojemniki (PAMIĘTAJ O SEGREGOWANIU ŚMIECI). 5.Samoocena, podsumowanie. 6. Ewaluacja. .