Preview only show first 10 pages with watermark. For full document please download

Konspekt Lekcji Z Zastosowaniem Komputera

   EMBED


Share

Transcript

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Z ZASTOSOWANIEM KOMUTERA TEMAT: Totalitaryzm. Cele lekcji:  Zapoznanie uczniów z okolicznościami wybuchu rewolucji w Rosji;  Ukazanie zależności pomiędzy sytuacją gospodarczą a sytuacją polityczno-społeczną w państwie rosyjskim;  Zapoznanie uczniów z sytuacją wewnętrzną w Niemczech po I wojnie światowej;  Zrozumienie głównych zasad nowych ideologii: komunistycznej i nazistowskiej;  Uświadomienie ujemnego znaczenia komunizmu, nacjonalizmu;  Uczenie zachowania właściwych postaw wobec ludzi innych narodowości;  Kształcenie umiejętności dostosowania technik komputerowych do treści lekcji. Metody pracy:  Pogadanka z elementami dyskusji, praca zbiorowa, z tekstem, komputerem Środki dydaktyczne:  Komputer- encyklopedia multimedialna Optimus Pascal „Hitoria świata”, rozdz. „wojny światowe- Europa 1900-1945”, biografie Nowe poznane pojęcia:  Bolszewicy, faszyści, komunizm, nazizm, totalitaryzm, antysemityzm Pojęcia wymagające przypomnienia:  Wojna, rewolucja, agresja PRZEBIEG LEKCJI: 1. Omówienie założeń lekcji, sposobu wykorzystania komputera i encyklopedii multimedialnej. 2. Ochotnicy przypominają jakie bloki sojusznicze powstały przed I wojną, wyjaśniają pojęcia: wojna, agresja. 3. Nauczyciel omawia sytuację wewnętrzną Rosji w trakcie trwania wojny i okoliczności wybuchu rewolucji lutowej. 4. Uczniowie przypominają pojęcie – rewolucja. Komputer – nauczyciel wyświetla na ekranie:  Wyjaśnienie pojęć: bolszewicy, sowieci  Przybliża postacie Trockiego i Lenina  Krótki film o wydarzeniach  Przemówienie Lenina (film i fonia) 5. Uczniowie odpowiadają na pytania:  Dlaczego społeczeństwo carskiej Rosji wystąpiło przeciwko władzy cara?  Co Rosjanom obiecywał Lenin? Nauczyciel omawia okoliczności przejęcia władzy przez Stalina. Komputer – nauczyciel wyświetla na ekranie:  Biografię – Józefa Stalina  Pojęcie: totalitaryzmu, komunizm 6. Uczniowie przypominają warunki traktatu wersalskiego dotyczące Niemiec. Nauczyciel wyjaśnia przyczynę złej sytuacji gospodarczej i społecznej w Republice Weimarskiej. Komputer Nauczyciel wyświetla na ekranie:  Biografię Adolfa Hitlera  Fragment przemówienia Hitlera (film i fonia)  Film porady nazistowskie  Film położenie mniejszości narodowych w Niemczech  Pojęcie: faszyści, nazizm, rasizm, antysemityzm 7. Uczniowie wskazują podobieństwa i różnice między komunistyczną Rosją Radziecką, a III Rzeszą, drukują teksty z encyklopedii multimedialnej. 8. Zapisanie pracy domowej – uzupełnienie zeszytu ćwiczeń.